Do końca 2026 roku w województwie łódzkim powstaną nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów i kajakarzy, w tym wiaty i altany, miejsca postojowe z ławkami i stołami, stojaki rowerowe i na hulajnogi, stacje naprawy rowerów, tablice informacyjne, oświetlenie solarne oraz przystanie kajakowe, pomosty i miejsca wodowania sprzętu.
[POSŁUCHAJ] Wypowiedź Joanny Skrzydlewskiej, marszałek województwa łódzkiego
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego podpisano umowy z 17 beneficjentami, którym łącznie przyznano 1,2 mln zł dofinansowania na rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.
Dzięki unijnemu wsparciu, w różnych częściach regionu powstaną nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów, przystanie kajakowe oraz infrastruktura sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi.
Łączna wartość inwestycji realizowanych przez beneficjentów przekracza 1,9 mln zł. Wsparcie trafiło do gmin i miast z wielu powiatów województwa łódzkiego, m.in. wieluńskiego i sieradzkiego.
Najwięcej przedsięwzięć dotyczy rozwoju turystyki rowerowej. Chociażby w Konopnicy, czy Złoczewie powstaną nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów wyposażone w wiaty, ławki, stoły, stojaki rowerowe, stacje napraw oraz tablice informacyjne. W części lokalizacji pojawią się także stacje ładowania rowerów elektrycznych i solarne oświetlenie.
Dofinansowanie otrzymały również przedsięwzięcia związane z turystyką wodną.
– Prowadzone działania są elementem budowania spójności terytorialnej regionu w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej – łączymy miejscowości i ludzi poprzez rozwój bezpiecznej, dostępnej infrastruktury rowerowej i wodnej, która ułatwia przemieszczanie się, wzmacnia zrównoważoną mobilność i integruje lokalne społeczności, a także poprawia komunikację między gminami – mówi marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Nowe inwestycje wzbogacą ofertę turystyczną województwa, zwiększą atrakcyjność szlaków rowerowych i wodnych oraz pomogą promować mniej znane, ale bardzo wartościowe przyrodniczo i krajobrazowo zakątki województwa łódzkiego. To także szansa na rozwój lokalnej przedsiębiorczości związanej z turystyką, gastronomią i usługami – dodaje marszałek.
Jak podkreśla marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, inwestycje mają również wymiar praktyczny i społeczny.
– W tych projektach dbamy o komfort i dostępność infrastruktury dla różnych grup użytkowników. Pojawiają się udogodnienia dla rodzin, takie jak ławki z przewijakami, stojaki rowerowe czy poidła dla psów. To są proste, ale bardzo potrzebne rozwiązania w terenie” – zaznacza – Dzięki tym inwestycjom infrastruktura rowerowa i wodna w województwie łódzkim staje się coraz bardziej nowoczesna i atrakcyjna. Wykorzystujemy potencjał regionu – zarówno przyrodniczy, jak i rekreacyjny – budując miejsca, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i poprawiają jakość życia mieszkańców. To zachęta do ruchu, rekreacji i spędzania czasu blisko natury, wspierająca zdrowy balans między codziennymi obowiązkami a odpoczynkiem – dodaje Joanna Skrzydlewska Marszałek Województwa Łódzkiego.
W spotkaniu z samorządowcami uczestniczyli również przedstawiciele i radni Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wszystkie dofinansowane inwestycje zostaną zrealizowane do końca tego roku.
Źródło i zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego





























Dodaj komentarz