Sieradzcy kryminalni zatrzymali 21-latka z Łodzi, który uczestniczył w oszustwie metodą „na wnuczka”. Policjanci ustalili, że mężczyzna w całym procederze, pełnił funkcję tzw. „odbieraka”. Został zatrzymany krótko po tym, jak odebrał pieniądze od oszukanej seniorki. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego 3 miesięczny tymczasowy areszt. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
17 czerwca około godz. 20:00 do 90-letniej seniorki zadzwoniła kobieta, podająca się za jej wnuczkę. Zrozpaczona rozmówczyni twierdziła, że spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebuje dużo pieniędzy, aby „wykupić się” z aresztu. Rzekoma wnuczka poinformowała kobietę, że skontaktuję się z nią inna osoba, która poinstruuje ją w jaki sposób ma przekazać gotówkę. Po kilku minutach zadzwonił do niej mężczyzna, informując, że potrzebuje 70 tysięcy złotych tytułem kaucji za spowodowany przez jej wnuczkę wypadek. Cały czas prowadził z seniorką rozmowę telefoniczną, zakazując jej rozłączania się. Za kilka minut do drzwi staruszki zapukał mężczyzna, twierdząc, że przyjechał po pieniądze na wykupienie wnuczki z „aresztu” Seniorka przekazała oszustowi prawie 63 tysiące złotych. W wyniku intensywnych czynności operacyjnych i wcześniejszych ustaleń, policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali rzekomego wnuczka na klatce schodowej bloku. Był to 21–letni mieszkaniec Łodzi. W wyniku przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nim saszetkę z pieniędzmi przekazanymi przez seniorkę. Łącznie kryminalni odzyskali prawie 63 tysiące złotych, które zostaną zwrócone oszukanej 90–latce. Mężczyzna został przewieziony do komendy i trafił do policyjnej celi. Okazało się, ze w przestępczym procederze pełnił funkcję ”odbieraka”. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na to, aby Prokurator Rejonowy w Sieradzu przedstawił 21–latkowi zarzut oszustwa. Po uwzględnieniu wniosku Prokuratora, Sąd orzekł wobec podejrzanego 3 miesięczny tymczasowy areszt. Za dokonane przestępstwo grozi mu do 8 lat pobawienia wolności. Mężczyzna był wcześniej notowany przez policję.
Oszuści wykorzystują zaufanie, emocje oraz chęć niesienia pomocy bliskim. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest oszustwo „na wnuczka”, „na członka rodziny”, „na policjanta” czy „na prokuratora”. Przestępcy dzwonią do swoich ofiar, podszywając się pod krewnych lub funkcjonariuszy służb, informując o rzekomym wypadku, nagłej chorobie czy konieczności przekazania pieniędzy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że w przypadku otrzymania takiego telefonu należy zachować spokój, rozłączyć się i samodzielnie skontaktować z członkiem rodziny lub osobą, za którą podaje się rozmówca. Warto również skonsultować sytuację z bliskimi oraz powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Szczególną troską otoczmy osoby starsze. Rozmawiajmy z seniorami o zagrożeniach związanych z działalnością oszustów i przypominajmy im, aby nigdy nie przekazywali pieniędzy obcym osobom. Czujność, zdrowy rozsądek i weryfikowanie informacji mogą uchronić przed utratą oszczędności całego życia – zwracają uwagę i przestrzegają przed łatwowiernością sieradzcy policjanci.
Źródło: KPP Sieradz







![Osjaków. 25 zespołów i 300 uczestników - Powiatowy Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej [ZDJĘCIA, FILM]](https://infotydzien.news/wp-content/uploads/2026/06/img_5676.jpg?w=1024)



















Dodaj komentarz